Solved Problems on Calculating GPA
Q1. Following is the data of a school student. Calculate the Grade Point Average (GPA).
Course |
Credit Hours |
Grade |
Grade Points |
---|---|---|---|
Math |
3.0 |
A |
4.0 |
History |
3.0 |
B |
3.0 |
Science |
4.0 |
B+ |
3.3 |
English |
3.0 |
C |
2.0 |
PE |
2.0 |
A- |
3.7 |
Solution:
Course |
Credit Hours |
Grade |
Grade Points |
Quality Points |
---|---|---|---|---|
Math |
3.0 |
A |
4.0 |
3 × 4.0 = 12.0 |
History |
3.0 |
B |
3.0 |
3 × 3.0 = 9.0 |
Science |
4.0 |
B+ |
3.3 |
4 × 3.3 = 13.2 |
English |
3.0 |
C |
2.0 |
3 × 2.0 = 6.0 |
PE |
2.0 |
A- |
3.7 |
2 × 3.7 = 7.4 |
Total= 15.0 |
Total = 47.6 |
Total Quality Points = 12.0 + 9.0 + 13.2 + 6.0 + 7.4 = 47.6
Total Credit Hours = 3.0 + 3.0 + 4.0 + 3.0 + 2.0 = 15.0
GPA = Total Quality Points / Total credit Hours
GPA = 47.6/15.0
GPA = 3.17
Therefore, the GPA of the student is 3.17
Q2. Following is the data of a college student. Calculate the Grade Point Average (GPA).
Course |
Credit Hours |
Grade |
Grade Points |
---|---|---|---|
Analog and Digital Electronics |
3.0 |
A- |
3.7 |
Data Structure & Algorithms |
3.0 |
A |
4.0 |
Computer Organization |
3.0 |
A |
4.0 |
Mathematics-III (Differential Calculus) |
2.0 |
B+ |
3.3 |
Economics for Engineers (Humanities-II) |
3.0 |
B |
3.0 |
Solution:
Course |
Credit Hours |
Grade |
Grade Points |
Quality Points |
---|---|---|---|---|
Analog and Digital Electronics |
3.0 |
A- |
3.7 |
3 × 3.7 = 11.1 |
Data Structure & Algorithms |
3.0 |
A |
4.0 |
3 × 4.0 = 12.0 |
Computer Organization |
3.0 |
A |
4.0 |
3 × 4.0 = 12.0 |
Mathematics-III (Differential Calculus) |
2.0 |
B+ |
3.3 |
2 × 3.3 = 6.6 |
Economics for Engineers (Humanities-II) |
3.0 |
B |
3.0 |
3 × 3.0 = 9.0 |
Total = 14.0 |
Total = 50.7 |
Total Quality Points = 11.1+ 12.0 + 12.0 + 6.6+ 9.0 = 50.7
Total Credit Hours = 3.0 + 3.0 + 3.0 + 2.0 + 3.0 = 14.0
GPA = Total Quality Points / Total credit Hours
GPA = 50.7/14.0
GPA = 3.62
Therefore, the GPA of the student is 3.62
Q3. Following is the data of a college student. Calculate the Grade Point Average (GPA).
Course |
Credit Hours |
Grade |
Grade Points |
---|---|---|---|
Discrete Mathematics |
4.0 |
3.0 |
B |
Computer Architecture |
3.0 |
3.7 |
A- |
Formal Language & Automata Theory |
3.0 |
4.0 |
A |
Design & Analysis of Algorithms |
3.0 |
4.0 |
A |
Biology |
3.0 |
3.3 |
B+ |
Solution:
Course |
Credit Hours |
Grade |
Grade Points |
Quality Points |
---|---|---|---|---|
Discrete Mathematics |
4.0 |
3.0 |
B |
4.0 × 3.0= 12.0 |
Computer Architecture |
3.0 |
3.7 |
A- |
3.0 × 3.7 = 11.1 |
Formal Language & Automata Theory |
3.0 |
4.0 |
A |
3.0 × 4.0= 12.0 |
Design & Analysis of Algorithms |
3.0 |
4.0 |
A |
3.0 × 4.0= 12.0 |
Biology |
3.0 |
3.3 |
B+ |
3.0 × 3.3= 9.9 |
Total = 16.0 |
Total = 57.0 |
Total Quality Points = 12.0 + 11.1 + 12.0 + 12.0 + 9.9 = 57.0
Total Credit Hours = 4.0 + 3.0 + 3.0 + 3.0 + 3.0 = 16.0
GPA = Total Quality Points / Total credit Hours
GPA = 57.0/16.0
GPA = 3.56
Therefore, the GPA of the student is 3.56
How to Calculate GPA
GPA is commonly referred to as Grade Point Average which is a numerical representation of the academic performance of a student in a single semester and it is used by educational institutions to evaluate the student’s eligibility for admissions, scholarships, honours programs, and job opportunities.
A good GPA shows a student’s academic achievements, consistency and dedication towards their studies. GPA is denoted by a number on a scale of 4 but some institutions use a scale up to 5 or even more for honours and advanced courses. There are five grades in general, namely A, B, C, D, and F where A is the highest grade whereas F is the lowest which stands for fail. These grades have grade points which lies between on a scale of 0 to 4.
Table of Content
- What is GPA?
- How to calculate GPA
- GPA Formula
- Types of GPA
- Unweighted GPA
- Weighted GPA
- Solved Problems on Calculating GPA